تکیه دولت تهران

در سال 1248 شمسی بود که به دستور ناصرالدین شاه و مباشرت دوستعلی معیر الممالک عظیم ترین نمایش حانه تاریخ ایران یعنی تکیه دولت, در زاویه جنوب غربی کاخ گلستان با گنجایش حدود بیست هزار نفر و صرف هزینه ای معادل یکصد و پنجاه هزار تومان ساخته شد .
سال 1280: ناصرالدین شاه قاجار دستور ساخت یكی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بناهای دورانش را صادر كرد. اولین تماشاخانه تاریخ ایران با گنجایش 20 هزار نفر و هزینه 120 یا 150 هزار تومان ساخته شد. تكیه دولت به دستور شاه قاجار و جمع بزرگی از مهندسان قابل و معماران ماهركه برای ساختن این بنا دور هم گرد آمده بودند، تنها پنج سال بعد جان گرفت.
عظمت ساختمان در سه طبقه دایره‌شكل و بزرگی بنا به شكلی بود كه هیچ كمكی را برای بهتر ساخته شدن از خود دریغ ندید.طبقه اول تكیه دولت مخصوص وزیران و حكام بود. اتاق مخصوص شاه یكی از غرفه‌های بالایی بود كه جلوی آن را پرده‌ای مشكی گرفته بود و حتی شب‌ها هم چراغی در آن روشن نمی‌كردند تا شاه بتواند آزادانه صحنه تعزیه را تماشا كند.
ناصرالدین شاه مایل بود این بنا مثل تماشاخانه‌ها و آمفی‌‌تئاترهای اروپای یان مانند آلبرت هال لندن ساخته شود تا نمایش‌های بزرگ در آن روی صحنه بروند. شروع ساخت تكیه دولت با كمك مهندسان انگلیسی صورت گرفت اما دیری نگذشت كه به علت مخالفت، ناصرالدین شاه ناگزیر شد آن را به تعزیه‌خوانی اختصاص دهد. در مركز تكیه، سكوی مدوری بود كه از زمین حدود یك متر ارتفاع داشت و دو پله در آن به كار رفته بود. این سكو با فرش‌هایی پوشیده و با اشیای مجللی تزئین شده بود و مخصوص به بازیگرها بود ولی بی‌دكور نمایش!
سال 1327: 50 سال بعد از ساخته شدن تكیه دولت است. سلسله قاجار آخرین نفس‌های خود را می‌كشد. بنایی با عمر نیم قرن هنوز پا برجاست اما بی‌توجه نسبت به آن با توجه به وقایع سیاسی دوران ساختمان را به متروكه‌ای تبدیل كرده است. سرانجام تكیه دولت در اختیار بانك ملی قرار می‌گیرد و شعبه بازار این بانك در آن بنا می‌شود.
سال 1388: حالا سال‌ها گذشته از اولین تماشاخانه تاریخ ایران. به تاریخ ما این بنا بدون هیچ دلیل موجهی ویران شد.

http://tavakkol23.mihanblog.com

Design: Tohid Niknami www.niknami.ir