سخن نخست

تاملی در دیدگاه صریح امام در ماجرای مک‌فارلین

امام خمینی (ره) طی سخنانی صریح در سال 1365 به سوال هشت نماینده مجلس شورای اسلامی از وزیرامور خارجه به بهانه ماجرای سفر مک‌فارلین به تهران، واکنش تندی نشان دادند. نمایندگان مجلس پنج  سئوال از وزیر خارجه پرسیده بودند که متن کامل ان به شرح ذیل است :
« رياست محترم مجلس شوراي اسلامی
احتراما تقاضا دارد به وزير محترم امور خارجه ابلاغ گردد تا طبق اصل 88 قانون اساسي در مهلت مقرر در مجلس حاضر و به سوالات ذيل پاسخ دهند:
1- با توجه به اين كه وزارت امور خارجه عهده‌دار اجراي سياست خارجي جمهوري اسلامي است و تعيين خط مشي با مقام معظم رهبري و مجلس شوراي اسلامي است، در رابطه با جنجال تبليغاتي اخير از داخل و خارج كشور در خصوص ارتباط با دولت آمريكا اعلام دارند كه اين ارتباط در چه سطحي صورت پذيرفته است.
2- نظر به اين كه مجلس شوراي اسلامي هيچ گونه اطلاعي از اين فعل و انفعالات نداشته اند، اعلام دارند چه مقامي يا مقاماتي تصميم به اين تماس و ارتباط گرفته‌اند.
3- شنيده مي‌شود افرادي خارج از كادر وزارت امور خارجه با هيات آمريكايي تماس گرفته و مذاكره نموده اند، لطفا اعلام داريد كه اين افراد ماموريتي از جانب وزارت امور خارجه داشته‌اند يا خير و در صورتي كه پاسخ منفي باشد، مجوز قانوني تماس و ارتباط افراد مذكور كدام است؟
4- جريان سفرهيات آمريكايي به ايران به چه صورت و با چه كيفيتي صورت پذيرفته و چه كساني در ايران با آنها مذاكره نموده، محور مذاكرات چه بوده و مذاكرات به چه تصميماتي منجر گرديده است.
5-ضمنا موضوع قبلا با وزيرمحترم امورخارجه درميان گذاشته شده وپاسخ مشاراليه مقنع نبوده است.
احمدحسيني سيرجاني- جلال الدين فارسي- نيكروش- سيد محمد خامنه‌اي- موسويان- حسنعلي النجفي رهناني- فهيم كرماني (با سوال بند چهارم موافقم) اسرافيليان» (روزنامه رسالت 28آبان 1365)
در این باره امام خمینی در 29 آبان ماه 1365 سال‌روز ميلاد رسول اكرم (ص) و امام جعفر صادق (ص) درديدار با مردم، یعنی دقیقا در فردا ی روزی که این سئوال ها در روزنامه رسالت منتشر می شود سخنان مهمی را به شرح ذیل بیان می فرمایند :
« ...آنهایی که می‌گفتند ما چه می‌کنیم و قطع رابطه می‌کنیم و از این مسائل می‌گفتند، امروز معلوم شد که با عجزو ناله درپیشگاه این ملت آمده‌اند و می‌خواهند که رابطه برقرار کنند، می‌خواهند عذر تقصیر بخواهند و ملت ما قبول نمی‌کند. این یک مسئله است، مسأله‌ای است که از تمام پیروزی‌ها بالاتر است.
رئیس آمریکا با آن همه به قول خودش جلال و جبروت، کسی را از مقامات عالی بفرستد به اینجا که با مقامات اینجا ملاقات کنند و هیچ یک از آنها حاضر به ملاقات نشود. این مسأله بزرگی است که دنیا را منفجر کرده و باید هم بکند، مسأله مهم است.
 الان تسابق می‌کنند تمام کشورهای بزرگ برای رابطه پیدا کردن با ایران، این چی است؟ این افراد ایران است؟ این جمعیت کثیر ایران است؟ ایران جمعیتی ندارد در مقابل عالم. این ایمان جوان‌های ماست، این برکات رسول اکرم (ص) است، این برکات امام صادق (ع) است. این برکاتی است که چشم دنیا را خیره کرده است. اتفاق امروز یک چیز مهمی است. نه فقط او را، کرملین هم همین طور است، آنها هم مسابقه می‌کنند با آمریکا در رابطه با ایران.
من نمی‌خواهم در این روز مبارک اسباب افسردگی اشخاص بشوم، لیکن می‌خواهم عرض کنم چرا اینقدرما عقب‌افتاده هستیم؟ چرا ما باید به واسطه اغراض نفسانیه اینقدر خودمان را ببازیم؟ چرا باید وقتی که دنیا به تزلزل درآمده برای این بی‌اعتنایی ایران به کاخ سفید، چرا ما باید توجیه کنیم مسائل آنها را؟ چرا ما باید اینقدر غربزده باشیم یا شیطان‌زده؟
من هیچ توقعی نداشتم از بعض این اشخاص، ولو بعضی‌شان در نظر من پوچند، لیکن از بعضی از این اشخاص که سابقه دارند هیچ توقع نداشتم که در این زمان که باید فریاد بزنند سر آمریکا، فریاد می‌زنند سر مسئولین ما! چه شده است؟ شماها چه‌تان است؟ چه کردید شماها؟ شماها چرا باید تحت تأثیر تبلیغات خارجی واقع بشوید یا تحت تأثیرات نفسانیت خودتان؟ در یک همچون مسأله مهمی که باید همه شما دست به هم بدهید و ثابت کنید به دنیا که ما وحدت داریم، وحدت ما اینطور شده است و در روزی که هفته وحدت است چرا شماها می‌خواهید تفرقه ایجاد کنید؟ چرا می‌خواهید بین سران کشور تفرقه ایجاد کنید؟ چرا می‌خواهید دو دستگی ایجاد کنید؟ چه شده است شما را؟ کجا دارید می‌روید؟ این تذهبون؟ من نمی‌توانم که آن طوری که می‌خواهم، با شما صحبت نکنم و نمی‌خواهم در روز عید رنجش برای شما پیدا کنم، لیکن شما انصاف بدهید که در یک همچو وقتی، وقت همچو اموری است؟
امیدوارم که شما باز توجه کنید به مسائل، توجه کنید به دنیا، توجه کنید به خودتان، توجه کنید به قدرت خودتان. نشکنید این قدرت را، گرچه شماها نمی‌توانید، لیکن نباید یک همچو کاری در ایران بشود. من نمی‌خواهم دل شما را بشکنم، لیکن شما دل ملت ما را نشکنید، شما دل مسئولین ما را نشکنید، شما هی تندرو و کندرو درست نکنید، دو دستگی ایجاد نکنید، این خلاف اسلام است، خلاف دیانت است، خلاف انصاف است، نکنید این کارها را.» (صحیفه امام ، جلد 20 صفحه 163 و 160)
هشت نماینده مجلس، یک روز بعد ازسخنرانی  امام خمینی (ره)، سوال خود را از وزیر امورخارجه  به دلیل بی‌اطلاعی ازماجرای مذاکرات مک‌فارلین پس گرفتند.

Design: Tohid Niknami www.niknami.ir