بازتاب ترور شهید مطهری در اسناد لانه جاسوسی


افزايش نگراني‌ها پس از ترور شهید مطهری
 به روایت سند لانه جاسوسی
محرمانه 3 مي 1979ـ 13 ارديبهشت 1358
از : سفارت آمريكا، تهران ـ 4611
به: وزارت امور خارجه، واشنگتندي‌سي ـ فوري
موضوع: افزايش نگراني‌ها پس از ترور مطهري
1- (محرمانه- تمام متن-اين يك تلگراف گزارشي است).
2- خلاصه: ترور آيت‌الله مطهري افزايش شديد نگراني‌هابين اعضاي دولت و رهبران مذهبي را به دنبال داشته است. گروه فرقان اعلام كرده است كه يزدي، انتظام و قطب‌زاده اهداف بعدي اين ترورها خواهند بود. سوءظن به آمريكا در حال افزايش است. پايان خلاصه.
3- بنا به اذعان منابع مختلف خبري و مشاهدات ناظرين، ترور آيت‌الله مرتضي مطهري در شب، نيمه‌شب، روز 1 مي، نتايج و بازتابهاي زير را به دنبال داشته است:
4- با عنايت به اينكه آيت‌الله مطهري در حالي مورد ترور قرار گرفت كه تحت تدابيرشديدامنيتي و حفاظتي قرار داشت، اعضاي دولت موقت و رهبران مذهبي به طرزي كاملاً آشكارا نگران امنيت خود شده‌اند. گزارشات مربوط به عضويت آيت‌الله مطهري در شوراي انقلاب اسلامي هنوز تكذيب نشده است و استنباط عمومي اين است كه گروهك فرقان (حداقل ضاربين آيت‌الله مطهري) از اين موضوع اطلاع داشته‌اند. حتي نيروهاي مجاهدين محافظ سفارت نيز دچار سراسيمگي كاملاً واضح شده‌اند و از طرفي تيراندازي‌هاي شبانه در مناطق مركزي شهر افزايش يافته است. بر اساس اظهارات ناظرين، مناطق شمالي شهر عمدتاً آرام است. چند خبرنگار از بروز تنش و درگيري در شهرهاي حومه تهران خبر داده‌اند البته اين درگيريها چندان خشونت‌آميز نبوده است.
5-گروهك فرقان صبح روز 2 مي با برقراري تماس تلفني با دفتر روزنامه آيندگان و خبرگزاري آسوشيتدپرس مسئوليت ترور آيت‌الله مطهري را برعهده گرفت؛ اين تماس نگراني‌هاي امنيتي قابل ملاحظه‌اي در پي داشت. (شايان ذكر است كه تنها يك هفته پيش، گروهك فرقان مسئوليت ترور سپهبد قرني را برعهده گرفته بود.) فرد تماس گيرنده با دفاتر رسانه‌ها خاطرنشان كرده است كه ابراهيم يزدي وزير امور خارجه، عباس اميرانتظام معاون نخست‌وزير و قطب‌زاده مديرراديوتلويزيون در صدر ليست اهداف بعدي اين گروهك قرار دارند.
به گفته يكي از منابع، مطالبي شنيده شده است مبني بر اينكه اين گروهك ليستي شانزده نفره از اهداف ترور خود تهيه كرده و خاطرنشان كرده است كه معالجه سرطان شوم آخوندي مستلزم حذف و نابودي اين شانزده نفر است. حدس و گمانه‌زني هاي زيادي در خصوص شناسايي گروهك فرقان مطرح است. مدرك محكم و مستدلي در دست نيست اما قويترين گمانه‌زني‌هاحاكي از انتساب اين گروهك به رژيم سابق است.
6-نتايج و عواقب اين افزايش تنشها، به ويژه اگر هويت گروهك فرقان و ياضاربين نهايتاً به نحوي افشا گردد كه مؤيد ارتباط آنها با شاه سابق باشد، تعميق و تثبيت مظنونيت ايالات متحده آمريكا را در پي خواهد داشت. شاهد و گواه اين قضيه اين است كه ظرف 36 ساعت گذشته برقراري تماس با منابع مذهبي براي ما بسيارمشكل شده است (كه البته بخشي از آن طبيعي است چرا كه عده زيادي مشغول مراسم كفن و دفن هستند). چپگرايان و مسلمانان افراطي اين وقايع را به مثابه مصاديقي در تأييدديدگاه خميني داير بر مداخله ايالات متحده آمريكا و ديگرقدرتها در امور داخلي كشورتلقي مي‌نمايند. در صورتي كه اين ديدگاه از رونق و شيوع بيشتري برخوردار گردد (كه البته تاكنون اين طور نبوده است) موقعيت و شرايط امنيتي نمايندگي آمريكامجدداً در هاله‌اي از ابهام قرار خواهد گرفت. شايان ذكر است كه در حال حاضر نوك پيكان توجهات معطوف شناسايي گروهك عامل ترورهاست.
7-نگراني ديگر دولت موقت انقلاب اسلامي، مشكلات احتمالي نشأت گرفته از اقدامات تيمسارپاليزبان و تيمساراويسي است كه هر دوي آنها در حال حاضر فراري هستند. تيمسارپاليزبان مظنون به اين است كه در جريان شورش نسبي دو هفته گذشته تركمن هاايفاي نقش نموده است.
البته جريانات اسلامي آن قدر قوي و محكم هستند كه احتمال مداخله عناصر بيگانه در بين گروههاي داخلي را تقليل دهند. نكته جالب توجه اينكه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي كه توسط ابراهيم يزدي بنا نهاده شد، هم اكنون عملاً تحت اختيار و اراده آيت‌الله رفسنجاني قرار گرفته است و به عنوان بازوي حمايتي حزب جمهوري اسلامي (حزب خميني) شناخته مي‌شود.
بر اساس اطلاعات موجود، حزب متعلق به شريعتمداري ، يعني حزب جمهوري خلق مسلمان، تاكنون با هيچ گروه و دسته‌اي ائتلاف نكرده است. در صورتيكه احزاب به رقابت خود در خصوص ائتلاف با نيروهاي مسلح ادامه دهند، نيروهاي زيادي در اين كشور در مقابل يكديگرصف‌آرايي خواهند كرد.

مجموعه اسناد لانه جاسوسی – كتاب دهم

Design: Tohid Niknami www.niknami.ir