گذرستان :: درنگي بر چرايي حادثه تروريستي ششم تير ماه مسجد ابوذر

  درنگي بر چرايي حادثه تروريستي ششم تير ماه مسجد ابوذر

ششم تيرماه بود و فضا كاملا ملتهب. تنها چند روز از ورود مجاهدين خلق به فاز ترور مي گذشت. حملات تروريستي مجاهدين خلق فضاي التهاب آوري ايجاد كرده بود. فضاي شايعه سازي و شايعه پراكني رواج داشت . شايعاتي در ميان مردم پخش مي شد كه خلاف واقع بود. حضرت آيت الله خامنه اي كه نمايندگي امام در شوراي عالي دفاع و نيز امامت جمعه تهران را بر عهده داشتند در مسجد ابوذر تهران حاضر شدند. برنامه اي به منظور پاسخ به پرسش هاي مردم تدارك ديده شده بود.
حضرت آيت الله براي همين منظور پشت تريبون قرار گرفتند . هنوز دقايقي از سخنراني نگذشته بود كه ضبط صوت كوچكي را دست به دست به سمت جلو فرستادند و روي تريبون جلوي آيت الله قرار دادند. صحبت هاي آيت الله به اينجا كه رسيد " .... در زمان اميرالمومنين زن در همه جوامع بشري، و نه فقط در ميان عرب ها، مظلوم بود. نه مي گذاشتند درس بخواند، نه مي گذاشتند در اجتماع وارد بشود و در مسائل سياسي تبحر پيدا كند. نه ممكن بود در ميدان هاي...» كه ناگهان فضاي مسجد در احاطه صداي مهيب و دود و غبار ناشي از انفجار ضبط صوت كوچك قرارگرفت.
بلافاصله آيت الله را به بيمارستان بردند. خطر رفع شده بود ولي سمت راست بدنشان كاملا آسيب ديده بود. برچسب قرمز رنگ داخل ضبط كه بعد از انفجار به گوشه اي پرتاب شده بود و روي آن نوشته بود«هديه اي از طرف گروه فرقان» نتوانست در رد گم كردن مجاهدين خلق اندك تاثيري داشته باشد.
مجاهدين خلق تا قبل از آن عملا وارد فاز ترور شده بود. درگيري هاي پراكنده مسلحانه و اقدام به بمب گذاري و آمادگي براي ترورهاي گسترده توسط سازمان از فرداي سي ام خرداد آغاز شده بود. روز دوم تيرماه يك بمب در سالن راه آهن قم در لحظه پياده و سوار شدن مسافرين منفجر گرديد و 7 شهيد و بيش از 50 زخمي به جاي گذاشت. روز سوم تير با هوشياري مردم يك بمب قوي در جنب يك هنرستان دخترانه در تهران كشف و خنثي شد. اما چرا مجاهدين خلق طرح ترور آيت الله خامنه اي را ريختند؟
همان گونه كه گفته شد مجاهدين خلق از سي خرداد يعني تنها چند روز قبل تر فاز ترور و حملات مسلحانه شان را شروع كرده بودند. آن روزها آيت الله خامنه اي نماينده مجلس شوراي ملي، امام جمعه تهران و نماينده امام در شوراي دفاع ملي بود. ايشان در حزب جمهوري اسلامي نيز عضويت داشت.
مجاهدين خلق در اين زمان كه راههاي مختلف رسيدن به قدرت از نزديك شدن به امام راحل (ره) تا انتخابات و ائتلاف با بني صدر را امتحان كرده بود اين بار تصميم خطرناكي گرفت. اين گروه فاز ترور را با هدف حذف چهره هاي احزاب رقيب خصوصا حزب جمهوري اسلامي و شخصيت هاي كليدي نظام را در دستور كارشان قرار دادند.
مجاهدين خلق به دنبال حذف رقباي سياسي با توسل به ترور و خشونت بود. آنها حزب جمهوري اسلامي را مهمترين رقيب سياسي شان مي دانستند. وقتي نتوانستند به طرق مسالمت آميز به موفقيت نائل شده و به قدرت برسند ترور و خشونت را در دستور كارشان قرار داند. اين در حالي بود كه حزب نماد دموكراسي و انتخابات آزاد است. رقابت حزبي در همه جا نوعي اقدام دموكراتيك به حساب مي آيد اما مجاهدين خلق كه در اين رقابت بازي را واگذار كرده بود دست به دامن ترور شد. آيت الله خامنه اي به همراه آيت الله بهشتي و هاشمي رفسنجاني از اعضاء كليدي و ارشد حزب جمهوري اسلامي بودند. اقدامات تروريستي بعدي نشان داد كه طرح ترور اين سه توسط مجاهدين خلق ريخته شده بود.
البته مجاهدين خلق به صورت مذبوحانه اي تلاش مي كرد تا گروه فرقان را عامل ترور نشان دهد به همين دليل سازمان رسماً مسئوليت سوءقصد به آية الله خامنه اي را برعهده نگرفت و همان گونه كه گفته شد . اين اقدام مجاهدين خلق در حالي بود كه مؤسس و اعضاي اصلي گروه فرقان در سال 58 و 59 شناسايي و دستگير شده بودند و هيچ تشكيلاتي از اين گروه در سال 1360 در داخل كشور وجود نداشت كه قادر به انجام يك اقدام مسلحانه باشد. البته بايد خاطر نشان ساخت كه در برخي از اعلاميه ها و جزوات قبلي فرقان از بنيانگذاران و ايدئولوژي سازمان تجليل و اعلام حمايت شده بود ، و قرائن معدودي هم در مورد ارتباط تشكيلاتي سازمان با فرقان وجود داشت ٬ ولي كاملا مشخص بود كه سازمان در همان آغاز عمليات تروريستي خود در تيرماه 60 با طرح نام گروه فرقان و انتشار اطلاعيه جعلي به نام آن گروه كوشيد تا هم چهره تروريستي خود را پنهان كند و هم علاوه بر انحراف افكار عمومي، مسئولان امنيتي و انتظامي را نيز گمراه نمايد.
وزارت خارجه آمريكا هم مجاهدين خلق را مسئول حادثه تروريستي 6 تير 1360 اعلام كرد. در بيانيه وزارت خارجه آمريكا درباره سازمان ٬ مجروح شدن آيت الله خامنه اي يكي از مجموعه اقدامات تروريستي سازمان خوانده شد. سازمان نيز در نفي اين واقعيت مجدداً اعلام نمود كه سوءقصد به آيت الله خامنه اي  قبل از شروع مبارزه مسلحانه مجاهدين  توسط گروه فرقان انجام شده « كه هيچ ربطي به مجاهدين» نداشت. كاملاً آشكار است كه سازمان بنا به دلايل سياسي ٬ حقوقي و تبليغاتي ٬ به رغم پذيرش رسمي مسئوليت بسياري از اقدامات تروريستي بعدي خود ٬ همچنان مايل و قادر نبود كه به نقش خود در انفجار ششم تير اعتراف نمايد.

http://www.teror-victims.com/fa/index.php?Page=definition&UID=3440850

Design: Tohid Niknami www.niknami.ir