گذرستان :: دستبردي به اظهارات «ريگان»

  دستبردي به اظهارات «ريگان»

در سپتامبر سال ۱۹۸۳، یک هواپیمای مسافری متعلق به کره‌ جنوبی که مسیرش را گم کرده بود و وارد حریم هوایی اتحاد جماهير شوروی شده بود(۳۶۰ کیلومتر خارج از مسیر) توسط یک هواپیمای جنگی شوروی هدف قرار گرفت و سقوط كرد و همه 269  مسافر  آن کشته شدند.
رئیس‌جمهور وقت آمریکا، رونالد ریگان در بیانات مهمی ضمن محکوم کردن این حادثه ، به ذکر جزییات فنی و نتایج کارشناسی هیات‌های تحقیق پرداخت تا برای همه‌ شهروندان آمریکایی دقیقا روشن شود چه جنایت بزرگ و غیرقابل توجیهی رخ داده است.
برای یک‌بار هم که شده، من کاملا با آقای ریگان موافق هستم. به حدی که اگر اجازه دهید از زبان خود ایشان همان مواضع‌ را تکرار می‌کنم، اما این‌بار در محکومیت فاجعه‌ا‌ی هولناک‌تر يعني : حمله‌ ناو آمریکایی به هواپیمای مسافری ایران در سال  ۱۹۸۸.
اجازه دهيد همان سخنان آقای ریگان را بخوانیم فقط بجاي عبارات «شرکت خطوط هوایی کره»، «اتحاد جماهير شوروی» و «۲۶۹مسافر» از عبارات جايگزين «ایران‌ایر» و «آمریکا» و «مسافر۲۹۰»
استفاده كنيم . اظهارات ايشان با اين جابجايي چنين مي‌شود :

هموطنان آمریکایی من،
امشب برای شما درباره‌ کشتار مسافران خط‌هوایی «ایران‌ایر» صحبت می‌کنم. این حمله توسط «آمریکا» انجام شد. علیه «۲۹۰» نفر مرد، زن و کودک بی‌گناه، یعنی سرنشینان یک هواپیمای غیرمسلح و مسافربری «ایرانی».
این جنایت علیه بشریت هرگز نباید فراموش شود، چه در آمریکا و چه در سراسر جهان. امشب دعا می‌خوانیم برای قربانیان این حادثه و خانواده‌هایشان در این لحظات اندوه هولناک. مرگ آن‌ها به خاطر زیرپاگذاشتن تمامی جنبه‌های حقوق بشر توسط «دولت آمریکا» بود. همه‌ی مردم متمدن جهان با پدران و مادران قربانیان این فاجعه در اندوه، شوک و خشم‌شان احساس همدردی می‌کنند. اجازه دهید خیلی واضح و شفاف بگویم: برای کاری که ما «آمریکایی‌ها» کردیم مطلقا هیچ عذری پذیرفته نیست، چه اخلاقی و چه قانونی. اما با وجود وحشیانه بودن این جنایت، عکس‌العمل جهانی دربرابر آن و بدیهی بودن تقصیر نیروهای ما، متاسفانه ما «آمریکایی‌ها» هنوز از گفتن حقیقت سرباز می‌زنیم. جای هیچ شکی باقی نیست، این حمله فقط علیه «ایران» نیست؛ بلکه حمله‌ی آمریکا به همه‌ی جهان است. حمله به بنیان ارزش‌های اخلاقی‌ای که روابط انسانی میان مردمان جهان را شکل داده است. این عملی متوحشانه است، زاده شده‌ توسط کشوری که حقوق شهروندان و ارزش جان انسان‌ها را نادیده می‌گیرد و همواره درحال توسعه‌طلبی و تلاش برای سلطه بر ملت‌های دیگر بوده است.
سخنان بالا همانگونه كه گفته شد بخش‌هایی از گفته‌های ریگان رئيس جمهور وقت آمريكا در محکومیت سقوط هواپیمای مسافری کره‌ای توسط هواپیمای شکاری شوروی است. فقط بجاي عبارات «شرکت خطوط هوایی کره»، «اتحاد جماهير شوروی» و «۲۶۹مسافر» از عبارات جايگزين «ایران‌ایر» و «آمریکا» و «مسافر۲۹۰» استفاده كرده ايم.
اما حمله به هواپیمای ایرانی جنایتی به مراتب هولناک‌تر بوده، علت آن:
1 -  هواپیمای ایرانی بر خلاف هواپیمای کره‌ای در مسیر صحیح خودش پرواز می‌کرد.
2 -  هواپیمای ایرانی بر خلاف هواپیمای کره‌ای وارد حریم هوایی دشمن نشده بود.
3 -  ناو‌آمریکایی بر خلاف هواپیمای شکاری شوروی داخل مرزهای کشور خودش نبود.
4 -  شرایط یک ناو مجهز آمریکایی در منطقه‌ خلیج فارس را نمی‌شود با شرایط پرتنش جنگ سرد که خطر حمله‌ اتمی و غیره جدی بود مقایسه کرد.
اما در پاسخ به فاجعه حمله موشکی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران، مدتی بعد از این حمله‌ وحشیانه، بوش پدر، رئیس جمهور وقت آمریکا در این‌رابطه گفت:
من هرگز از طرف آمریکا از ایران عذرخواهی نمی‌کنم. برای من مهم نیست شواهد (واقعیت‌) چیستند.

The first President Bush said:
I will never apologize for the United States of America. I don’t care what the facts are.

http://www.cloob.com/timeline/blog_1588357_69845

Design: Tohid Niknami www.niknami.ir